kaniony, kanioning, canyon, canyoning, speleo, jaskinie, cave, zdjęcia, tapety
Witamy wszystkich zainteresowanych kanionami i kanioningiem ...
Strona główna
Rejony
Skale
Uwagi
Niebezpieczeństwa
Galeria
Wasze opinie
Statystyki
Media i my
O nas
Linki
Kontakt
Download

KTJ Speleoklub
Bielsko-Biała

NIEBEZPIECZEŃSTWA KANIONINGU

Chcąc uprawiać kanioning należy mieć na uwadze fakt, iż stopień trudności pokonywanych miejsc zależy w dużym stopniu od masy wody, jej prędkości i wzbudzanych form przepływu. Miejsca na które należy zwrócić szczególna uwagę to: odwoje, syfony, silne prądy. Niebezpieczeństwo spowodowane ich występowaniem potęguje też fakt, iż przeważnie kanioning uprawiany jest w małych i wąskich gardzielach wąwozów. Należy też zwrócić uwagę na możliwość nagłego przyboru wody, które są najczęściej powodem wypadków śmiertelnych.

ODWOJE


Jest kilka rodzajów odwojów: w kanionach najczęściej występują w miejscach, gdzie woda spada z pewnej wysokości do spokojnego zbiornika. W miejscu tym może powstać strefa silnie napowietrzonej wody, która odpływa na pewną odległość i następnie powraca w kierunku przeszkody. Tworzy się tak zwany odwój o głębokiej cyrkulacji i jest niebezpieczny, gdyż w pulsującej silnie napowietrzonej wodzie - człowiek jest głęboko wciągany pod wodę, traci siły i orientację, a powracająca woda ściąga go pod strumień spadający z góry. Odwoje o głębokiej cyrkulacji mogą mieć bardzo różny kształt - od szerokich, głębokich powoli obracających się "walców" powstających przy dużych progach, do pulsujących "dziur" za głazami.

SYFONY I PRĄDY


Gdy woda przepływa przez zwężone, zewsząd otoczone bądź zaklinowanymi kamieniami bądź naturalnymi otworami skalnymi miejsca to tworzy się syfon. Woda z reguły płynie tam z dużą prędkością, dlatego ciężko jest jej się przeciwstawić, a w wypadku porwania przez silny nurt trudno się z niego wydostać. W niektórych kanionach występują syfony oznaczone jako nadające się lub nie do przepłynięcia, należy jednak zawsze zachować ostrożność i asekurację. Gdy wiemy, że na naszej trasie będzie syfon do przepłynięcia, to warto by choć jedna osoba miała okularki do pływania. W miejscach styczności napierającej wody ze skałą, ( jeśli skała nie jest podmyta!! ), to woda tworzy przed nią charakterystyczne wybrzuszenie - wał pulsującej wody nazywany potocznie "poduszką". Brak poduszki oznacza zawsze niebezpieczeństwo - może to być syfon (woda przepływająca pod skałą), lub podmyta skała. W takich miejscach występuje charakterystyczny silny prąd skierowany pod skałę głęboko pod wodę.

NAGŁE PRZYBORY WODY


Najczęściej spowodowane są nagłymi lokalnymi opadami deszczu (oberwanie chmury, burze) lub w wypadku kanionów lodowcowych intensywnymi roztopami w okresie letnim. Należy zwrócić też uwagę na fakt, że w krajach alpejskich często powyżej naszego kanionu znajdują się zapory, zbiorniki retencyjne a nawet elektrownie, które mogą "zrzucać" wodę. Najczęściej tego typu informacje zawarte są w przewodniku, często podawany jest numer telefonu pod którym można uzyskać informacje. Niektóre niewielkie zbiorniki otwierają się automatycznie w wypadku deszczu! W kanionach wezbranie wody przybiera szczególnie niebezpieczny charakter ze względu na liczne zwężenia. Podczas przyboru wody często poziom przepływającej wody podnosi się kilka lub kilkunastokrotnie!!! Napierająca masa wody niesie z sobą kamienie, pnie zwalonych drzew itp.
Odwiedzin: 358  Copyright 2009 by KANIONY.pl v5.14   Wszelkie prawa zastrzeżone dla autorów strony. Góra strony

kaniony, kanioning, canyon, canyoning, speleo, jaskinie, cave, zdjęcia, tapety